Wednesday, February 3, 2010

SH Day 4- 9 Long Hours!

First, the kids forgot to wake up in time to catch the bus.

Next are dentist and doctor's appointments.

Then we decided to tackle needed materials for our V-Day project (which I will reveal, after V-day, of course!). We needed lumber, a piece of 4x4 to be specific. One piece. You would think that it would be quite easy to go down to your local hardware store and check it off your list. Nooooooo!

a) There was too much splitting and cracking on each piece.
b) The inventory is too low for any decent choices.
c) Neither of us bothered to ask why the inventory's too low.
d) Project needed revision two other times because your hubby's coming up with tools to buy for a "glue and cut" project you had originally.
e) Only one store carries untreated lumber in three cities!
f) You find out "e" after you waste gas going to other cities.
g) You end up at the first store buying the exact same things in your cart 5 hours ago!


Yes, folks... we got the materials, now the question is, will we have the time to finish it by day before V-day since said holiday is on Sunday? (cross your fingers!)

LUNCH was totally FREE- The kids brought lunch from home or got FREE school lunch while Mr. Man and I dined at Red Lobster (ya posh,huh?) using our birthday giftcards from his parents! (Thanks, Mom and Dad!) We shared a salad before and a gooey slice of chocolate cake after our surf and turf fare. Plus, we portioned the cards for two lunches! Yay, another FREE lunch soon for us!

Mutual was tonight, and we ended picking up all three kids from school as well. The road was our home today, thank goodness no road incidents to bother with. (though there certainly were a lot of "rain" novice drivers out!)

Ok, onto some inexpensive dinner segment:

Last night, I started to make Tinola, a Filipino chicken dish with broth, ginger, and pepper leaves.

Last week, I got the drumstick family pack- it had 18 in it for exactly $7.00

I used:
7 Drumsticks----------------------------------$2.72
1/4 Onion, 1 lb. head (H-Mart,.39/lb)----------.10
1 Pepper Leaves, frozen (H-Mar, 2.99)------$2.99
4 cups Jasmine rice (Costco,50lb., abt $22, Dec)-FREE
Spices and water- FREE

$2.72 + .10 + $2.99 = $5.81 / 5 = $1.16 a plate! (And we had seconds with just rice and broth!)

The best part, all of our dinners, we've had enough leftovers that fed at least two for lunch or late snack!

If you add the cost of the rice, 4 cups (typical amount used) is about 2 lbs, so...
.44 a pound x 2 = 88 cents only to feed 5 people with enough leftover for one person for lunch the next day.

Food Budget Trick: I don't use a lot of meat in feeding my family, so I end up portioning it through small cuts and smaller amounts before it hits the freezer. If a recipe calls for a pound of red meat, I decide how much less meat I want to use. Normally, 1/4 to 1/2 lb. is enough to feed us and have some for the next day.

Lesson learned today, don't use lumber for any small projects. *sigh* :-D

3 comments:

The Garden of Egan said...

Sounds like your day was busier than you needed.
Yay, for your awesome meal planning and money saving. You are inspiring!

Nikia, May and da kids said...

Busy busy busy girl!

I love the dinner!

May

Chandy said...

Tauna, thanks! I'm glad someone thinks so! lol

May, ha ha! That's me!